تاریخ خبر : 1397/12/05 تعداد بازدید : 1517


چگونه تمرکز خود را برای یادگیری سریع زبان انگلیسی بالا ببرید؟

زبان انگلیسی به عنوان یکی از پویاترین زبان‌های بین‌المللی از توجه ویژه‌ای در جامعه برخوردار است، افراد زیادی ساعت‌ها به یادگیری سریع زبان انگلیسی می‌پردازند تا بتوانند در این حوزه به قدرت و تسلط بالایی رسیده و با مردم انگلیسی زبان ارتباط برقرار کنند.
با این حال یادگیری سریع زبان انگلیسی ، به طور کلی جزء دغدغه‌های افرادی است که در حال مطالعه زبان انگلیسی هستند. و می‌توان گفت که روش‌ها و ایده‌های مختلفی وجود دارند تا بتوان این تمرکز را در هنگام مطالعه ایجاد کرد و افزایش داد.

افزایش تمرکز تنها راه موفقیت در یادگیری سریع زبان انگلیسی

در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت و سعی میکنیم تا چند روش مورد استفادهٔ محبوب را یاد بگیرید و به کار ببندید. با این حال توجه داشته باشید که ممکن است این روش‌ها برای همه افراد جواب ندهد . لذا سعی کنید راه‌هایی را انتخاب کنید که مطابق سلیقه و هم شرایط شما باشد.

دلایل عدم تمرکز در یادگیری سریع زبان انگلیسی

در اینجا چند مورد از دلایلی که ممکن است یادگیری زبان انگلیسی را با مشکل مواجه سازد بیان می‌کنیم و در ادامه به بررسی این روش‌ها خواهیم پرداخت.
اصولاً تمرکز برای درک صحیح هر مطلبی نیاز است. برای یادگیری زبان انگلیسی که به نوعی زبان دوم تلقی می‌شود تمرکز بالایی نیاز داریم و بدون تمرکز ، یادگیری سریع زبان انگلیسی عملاً امکان‌پذیر نیست.

هنگام یادگیری یک زبان تازه بخشی از مغز که وظیفهٔ یادگیری و حفظ مطالب را بر عهده دارد شروع به فعالیت می‌کند. در همین حال بخش‌های درک زبانی نیز سعی می‌کنند چیزهایی را تجربه کنند. احساساتی که در حین مطالعه سعی در ابراز آنها داریم هم به همین شکل فعال شده‌اند.
اما چه مشکلاتی ممکن است مانع ایجاد تمرکز برای یادگیری سریع زبان انگلیسی شود؟

۱. عدم رشد قشر یادگیری مغز و تازگی کارکرد آن

مغز یک ماهیچه است و این ماهیچه می‌تواند تقویت شود. با هر چیزی که یاد می‌گیرید یک بخش از مغز را به حرکت و ورزش وا می‌دارید. در حقیقت شما یک باشگاه بدنسازی داخل مغزتان دارید. هر چقدر که بتوانید از مغز خود کار بکشید مغز شما قوی‌تر می‌شود و راحت‌تر می‌تواند روی موضوعات تمرکز کند.

۲. عدم شناخت کافی از زبان انگلیسی

زبان انگلیسی یک زبان ارتباط محور و پویا است. اگر بخواهیم این زبان را بدون این خاصیت بارز یاد بگیریم یقیناً به مشکل خواهیم خورد. شاید فکر کنید این تعامل تمرکز شما را به هم می‌ریزد. ولی باید گفت که این زبان ایجاب می‌کند که در محیط‌های تعاملی تمرکز بالایی کسب کنید.

۳. محیط، زمان، شیوه و نوع مطالعه

این‌ها مشکلات مشترک در عدم تمرکز در یادگیری سریع زبان انگلیسی هستند، یادگیری سریع زبان انگلیسی در محیط‌های اشتباه و نیز به کار گیری شیوه‌های اشتباه بسیار بین فراگیران شایع است و اغلب نمی‌توانند به اندازه کافی بر روی مباحث مورد مطالعه خود تمرکز کنند.

 

روش‌های تمرکز در یادگیری زبان انگلیسی

چند روش معمول در تمرکز حین خواندن زبان انگلیسی وجود دارد که در اینجا درباره آن ها صحبت میکنیم؛
در نظر داشته باشید این روش‌ها قرار نیست معجزه کند، تنها شما را وادار به تلاش بیشتر می‌کند و تلاش بیشتر متضمن موفقیت در یادگیری سریع زبان انگلیسی می‌باشد.

** خواندن با موزیک مینیمال

موسیقی مینیمال ملایم حین خواندن زبان انگلیسی بسیار بر قشر یادگیری مغز تأثیر می‌گذارد و باعث خلاقیت و نوآوری در این زمینه می‌شود. می‌توانید حین یادگیری زبان انگلیسی از این روش استفاده کنید تا مغز مجبور به تمرکز شود.

** تغییر موضع مطالعاتی

این به این معنا است که اگر احساس می‌کنید با هر روشی که در حال حاضر در حال یادگیری سریع زبان انگلیسی هستید احساس راحتی نمی‌کنید و نمی‌توانید خوب تمرکز کنید، بالافاصله آن را تغییر دهید. این یک اصل کلی است و در بیشتر مواقع می‌تواند کمک حال ما باشد.

** زنگ تفریح

در اینجا شما اگر در حال مطالعهٔ سطحی هستید و قواعد و مکالمه و گرامر را به صورت نادرستی مطالعه می‌کنید تنها یک راه دارید: قطع مطالعه!
با قطع مطالعه سعی کنید تمام آنچه در ذهن دارید را دور بریزید و دوباره شروع کنید.

** یافتن قواعد گرامری

سعی کنید در مواقعی که در حال ترجمهٔ متنی هستید و یا متون سخت انگلیسی را برای امتحانات می‌خوانید و تمرکز کافی ندارید، یک چالش برای خودتان بسازید. چالش سازی یعنی اجبار مغز به فکر کردن درست. این کار را در حین تمرین مکالمه هم می‌توانید انجام دهید.
یافتن قواعد گرامری به این معنا نیست که هر جا فعل یا اسم یا هر چیزی دید تشخیص دهید، بلکه به این معناست که متن را برای خود از نظر گرامری تفسیر کنید.

** ورودی خروجی سازی

این روش که مبتنی بر داده‌های علمی است بسیار پربازده بوده و در بیشتر آموزشگاه‌های زبان مطرح دنیا در حال گسترش است.
اما این روش به چه شکل اجرا می شود؟

این روش داده محور است. داده‌ها به دو بخش ورودی و خروجی تقسیم می‌شوند. در قسمت ورودی خواندن و شنیدن قرار دارند، شما با خواندن و شنیدن داده‌هایی را دریافت می‌کنید که این داده‌ها برای مغز دادهٔ خام محسوب می‌شوند.
داده‌های خروجی در این روش همان نوشتار و گفتار هستند. شما در نهایت یک زبان را یاد می‌گیرید که بتوانید به راحتی صحبت کنید و با خیال آسوده به وسیلهٔ آن بنویسید و با دیگران ارتباط برقرار کنید.
این روش به دلیل اینکه داده‌ها را می‌گیرد و مغز آن‌ها را پردازش می‌کند و تبدیل به خروجی می‌کند، تمرکز بالایی را حین مطالعه ایجاد می‌کند.

روش اجرا:

در این روش مطالعه را با خواندن و شنیدن آغاز کنید. می‌توانید فیلم ببینید و یا کتاب بخوانید. سپس بعد از یک ساعت کتاب یا فیلم را ببندید و سعی کنید آن چیزهایی که خوانده‌اید و شنیده‌اید را بنویسید و یا بگویید.
هر چیزی که به یاد می‌آورید را بگویید، داستان کتاب یا فیلم را بنویسید، هر آنچه که می‌توانید راجع به آن‌ها بنویسد را یادداشت کنید، به طور مثال دیالوگ‌های فیلم را می‌توانید به صورت یک نمایشنامه تمرین کنید.

** طبقه بندی

ذهن انسان لایه لایه است، شما اگر ندانید هر چیزی را که یاد می‌گیرید در کدام بخش آن ذخیره کرده‌اید بعداً برای پیدا کردن آن به مشکل می‌خورید، این طبقه بندی را به روش‌های مختلف می‌توانید انجام دهید. یکی از این روش‌ها ساخت یک پوشه در مغز برای یادگیری سریع زبان انگلیسی است.
سعی کنید اطلاعات درسی که هر روز در حال مطالعه هستید را نام گذاری کنید، به طور مثال اگر امروز مطلبی در مورد پزشکی خوانده‌اید سعی کنید اطلاعات را یک بار با خود مرور کنید و مثلاً اسم پزشکی روی آن بگذارید. روز بعد پوشهٔ پزشکی را مجدداً باز کنید و سعی کنید اطلاعات آن را به یاد آورید.

** چند روش معمول ؛

مدیتیشن

یکی از این روش‌ها مدیتیشن است که با نفس‌های عمیق و تمرکز بر روی نقطه‌ای یا خیره شدن در حالت چشمان بسته می‌باشد. مدیتیشن از جملهٔ راه‌هایی است که پیشنهاد میکنیم اگر تصمیم به یادگیری سریع زبان انگلیسی دارید حتماً آن را در طول یادگیری انجام دهید

افزایش تمرکز از طریق راه های شخصی

روش‌های تمرکزی نظیر خودکار دست گرفتن در هنگام مطالعه، نفس عمیق در هر ۱۰ دقیقه، گوش دادن به موسیقی ملایم در زنگ تفریح نیز می‌توانند سودمند باشند.

ایجاد شوک و جلب توجه

روش درک موقعیت برای وقت‌هایی که احساس می‌کنید در حال خواندن با تمرکز هستید اما چیزی یاد نمی‌گیرید به کار می‌رود. به این صورت در حین خواندن در یک لحظه یک شوک ناگهانی نظیر ضربه به میز، ضربه به صورت یا شستن دست و صورت به خود وارد می‌کنید.

نکات کلی برای افزایش تمرکز

به طور کلی هر آنچه که خودتان می‌فهمید که برای تمرکز شما در آن لحظه سودمند است را انجام دهید، از خوردن بیش از حد مواد کافئین دار خودداری کنید، تنفس عمیق را فراموش نکنید، ورزش کنید و سعی کنید از این طریق مغز خود را نیز به ورزش کردن عادت دهید.

کلام آخر

یادگیری سریع زبان انگلیسی آن چیزی است که همهٔ ما می‌خواهیم، یاد گرفتن در کمترین زمان تنها با تمرکز بالا امکان پذیر است، تا کنون روش‌های زیادی برای تمرکز بیان شده است، اما ما در این مقاله به صورت اختصاصی تمرکز در مطالعه و یادگیری سریع زبان انگلیسی را بررسی کردیم.
عواملی نظیر مشکلات موقعیت، مشکلات ناشی از ضعف در شناخت زبان انگلیسی و … همگی راهی در درک عوامل به هم زنندهٔ تمرکز در مطالعهٔ زبان انگلیسی هستند. بعد از شناسایی این عوامل چندین روش برای بازگردانی تمرکز نیز پیشنهاد می‌شود.
در یادگیری سریع زبان انگلیسی روش‌هایی نظیر ورودی خروجی سازی کارایی تمرکزی عجیبی را در مغز ایجاد می‌کنند، روش درک گرامر در متن یا شنیدن موسیقی مینیمال حین مطالعه و طبقه بندی نیز روش‌هایی کاملاً علمی در برگرداندن تمرکز به حالت عادی هستند.

نام و نام خانوادگی
ایمیل
متن

آموزشگاه زبان های خارجی ایران مهر ایرانمهر گرمسار

اساتید مجرب زبان گرمسار رضا مهاجری